Extinction Rebellion Česká republika

Aktualizovaný obsah této stránky naleznete na https://www.extinctionrebellion.cz/aktuality/2020/06/26/piknik-na-hrade/
Nejnovější Klimatická krize Lidé z rebelie Nenásilné akce Newsletter Rozhovory Shromáždění občanů Věda

Piknik na Hradě

III. nádvoří Pražského hradu v pátek odpoledne ožilo klimatickým piknikem. Aktivisté a aktivistky hnutí Extinction Rebellion na něj pozvali také prezidenta republiky a zároveň mu adresovali otevřený dopis věnující se budoucnosti země v kontextu klimatické krize. Miloš Zeman na dopis neodpověděl a na piknik nedorazil, ale akce se i tak vyvedla.

26. června 2020 Nenásilné akce

Pikniku se zúčastnilo několik desítek lidí včetně rodin s dětmi. Uspořádáním piknikových dek do nápisu KLIMA poukázali na pomalost a nečinnost vlády ve věci klimatické krize i jejích dopadů na Českou republiku, jež mají podobu zejména dlouholetého sucha. Hnutí Extinction Rebellion touto formou chtělo oslovit nejen veřejnost, ale i ústavní činitele a přimět vládu ke větší aktivitě v řešení těchto otázek.

Prezident Miloš Zeman je znám svým spíše zdrženlivým postojem vůči antropogenním příčinám klimatických změn. Organizátoři akce s tím ale počítali a chtěli navázat na jeho vánoční poselství, v němž mimo jiné zdůrazňoval, že by „naše diskuse měla probíhat mezi různými názorovými skupinami a nikoho bychom z této diskuse neměli předem vylučovat“. Prezident naše pozvání nicméně nepřijal, na pikniku tak zazněl alespoň stylizovaný projev jednoho z účastníků vyzývající k rychlému dosažení uhlíkové neutrality a regeneraci krajiny.

Zhruba desítka aktivistů odmítla po desáté hodině opustit uzavírající se prostory Pražského hradu a byla zadržena policií. Dva ze zadržených se k celé situaci vyjádřili slovy: „Situace je taková, že nebylo jiné možnosti, než se nechat zatknout a dát tím najevo občanskou neposlušnost. Nikoli jako osobní vzdor vůči světu, ale naopak jako strach o tento svět, kvůli apatii politiků. Zůstali jsme, protože pro nás bylo důležité zdůraznit, jak moc je téma klimatické krize zásadní a jak málo se v médiích a obecně v rámci veřejnosti bere vážně. Občanskou neposlušnost vnímáme jako efektivní cestu, jak to dát najevo. Krizová situace tady je a všichni časem budeme muset, ať dobrovolně, či ne, vystoupit ze své komfortní zóny.

Text otevřeného dopisu prezidentovi najdete zde.

Média: Idnes, Blesk, Britské listy, Pražský patriot

Fotogalerie: Petr Zewlakk Vrabec

Času je málo a bez vás to nezvládneme.
Potřebujeme vaši podporu.

Svět se mění, ale my stále s odvahou i soucitem bojujeme za pravdivé informování veřejnosti a rozhodné jednání v zájmu klimatu i veškerého života na naší planetě.

Potřebujeme vaši pomoc. Nemůžete se zapojit do akcí? Podpořit nás můžete také finančně. I 300 Kč měsíčně nás posune blíž k našemu společnému cíli.

Darujte →

Děkujeme.