Extinction Rebellion Česká republika

Aktualizovaný obsah této stránky naleznete na https://www.extinctionrebellion.cz/jednejme-okamzite/akce-udalosti/xr-bojkotuj-modu/7/

XR Bojkotuj módu

1. května 2020 20.00 – 1. května 2020 23.00
Česká republika, Prague
Dnešní stav módního průmyslu není udržitelný. Globálně produkujeme sto miliard kusů oblečení ročně, čímž extrémně zatěžujeme nejen lidi, kteří je v zahraničí levně vyrábějí, ale i celou planetu. A co je horší – nové průzkumy předpovídají do roku 2030 nárůst textilního a obuvnického průmyslu o 81 %. Už tak zdevastované zdroje naší planety takový nápor vydržet nemohou.

Čelíme ekologickému kolapsu způsobenému klimatickou krizí – a módní průmysl v něm hraje významnou roli. Jako skupina Extinction Rebellion žádáme lidi v rámci výzvy k přímé akci #XR52, aby po celý jeden rok bojkotovali módu (#BOYCOTTFASHION), narušili tím lhostejný přístup korporací, a vyslali vládám, módnímu průmyslu i veřejnosti jasnou zprávu, že už toho mají dost. Musíme jednat společně a neprodleně, abychom zmírnili ekologický dopad módy na lidi, naši planetu a zvířata, se kterými ji sdílíme.

V oběhu je již nyní nadbytek oblečení a textilií, které můžeme znovu nosit, spravit, přešít, recyklovat… Je mnoho způsobů, kterými lze minimalizovat zbytečné plýtvání přírodními zdroji. Navrhujeme mimo jiné půjčování si mezi sebou a nakupování z druhé ruky.

Ty, kteří si musejí zakoupit oblečení zbrusu nové, žádáme, aby pečlivě vybírali z eticky a ekologicky šetrnějších možností. Vyzýváme všechny účastníky bez ohledu na jejich současnou angažovanost, aby zašli dále, kladli si vyšší cíle a bojovali proti současným trendům. Čas k radikální změně našeho vztahu k oblečení, ke způsobu, jakým jej vyrábíme, vlastníme a používáme, nastal teď a tady.

Zapojte se do akce na www.xrfashionboycott.com
Sledujte náš Instagram @xr.boycottfashion