Extinction Rebellion Česká republika

Aktualizovaný obsah této stránky naleznete na https://www.extinctionrebellion.cz/jednejme-okamzite/akce-udalosti/xr-motivacni-pokec-s-hallamem/887/

XR Motivační pokec s Hallamem

21. dubna 2021 18.30 – 21. dubna 2021 19.30
EN BELOW: (please note the talk will be in English)
Máme tu čest přivítat u nás Rogera Hallama, spolu s rebeleli s Polska, aby nám pomohli s otázkou: "Jak získat více lidí?" Roger je jeden ze zakladatelů XR v Británii a pomáhá hnutí i v dalších zemích s náborem nových členů a organizací workshopů.

Roger je velice inspirující řečník a má už s mobilisací značnou zkušenost. Během svého doktorského studia na King's College se ve svém výzkumu právě tomuto tématu věnoval.

Bude s námi sdílet své zkušenosti i praktické nápady, potom bude čas na otázky a na diskusi.

We are pleased to welcome Roger Hallam, supported by rebels from XR Polska, to XR CR to help us answer the question: ‘how do we get more people?’ Roger is one of the co-founders of XR UK and has been involved in supporting countries all over the world in their efforts to reach out and bring more people to XR to get involved in doing or organising NVDA.

Roger is always an inspiring speaker and he knows a thing or two about mobilising. Whilst doing a PHD at King's College in London he researched how progressive campaigns can maximise participation and mobilisation.

In this talk he will offer his insights into the theory behind increasing participation in XR (or other social movements) and practical ideas of what we should (and shouldn’t) do to do it effectively based on his extensive experience with XR groups around the world.

Roger and the Polish rebels will speak in English. There will be time for your questions and discussion.