Extinction Rebellion Česká republika

Aktualizovaný obsah této stránky naleznete na https://www.extinctionrebellion.cz/3c-pro-ukrajinu/

3 °C pro Ukrajinu

Nechceme Putinův plyn!

Z vývozu fosilních paliv Rusko financuje invazi na území suverénního státu a vraždění civilistů. Cestou není nakupovat jinde, ale nespalovat nic. Pojďme omezit svou spotřebu a zároveň pobídnout vládu, ať tuto situaci využije jako příležitost pro řešení klimatické krize!

Co můžeme udělat my?

Přidejte se k nám a zavažte se k tomu, že snížíte teplotu ve své plynem vytápěné domácnosti na 18 °C a méně. Prostě se teple oblečeme, topná sezona trvá už jen chvilku!

Odměnou nám je dobrý pocit, že minimalizujeme svůj finanční příspěvek Vladimiru Putinovi na agresi na Ukrajině, a zároveň vědomí, že tak děláme první krok k řešení klimatické krize. Bez omezení spotřeby to totiž nepůjde.

Sdílejte na sociálních sítích svou fotku v teplém oblečení s textem uvedeným níže. Přizvěte k naší kampani všechny své přátele!

Zavazuji se, že se příštích pár týdnů teple obleču a budu vytápět na teplotu o 3 °C nižší. Společně tak můžeme vytvořit přímý tlak na Putinův režim. V březnu a dubnu tímto způsobem uspoříme 20 –⁠40 % plynu. Už dále nespolufinancujme Putinovu válku!

https://www.facebook.com/3CproUkrajinu

#3CproUA

Díky, že se k nám připojíte. Společně jsme udělali krok dobrým směrem. A teď…

Co by měla udělat vláda?

V pondělí 7. března jsme vládě předali tento požadavek:

My, občané České republiky, odsuzujeme ruskou vojenskou invazi na Ukrajinu.

Sám ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj žádal bojkot ruského plynu a ropy.

Uvědomujeme si, že tato invaze je financována částečně i našimi platbami za plyn.

Abychom snížili svou závislost na plynu dováženém z Ruska, budeme až do konce topné sezony 2021/2022 udržovat ve svých plynem vyhřívaných domácnostech teplotu 18 °C nebo nižší. Tím snížíme svou spotřebu plynu až o 40 % v příštích třech měsících.

Vyjadřujeme tak svou solidaritu s civilním obyvatelstvem zasaženým válkou více než jenom symbolicky.

Zároveň vidíme tuto válku jako předzvěst budoucích konfliktů v důsledku klimatické krize. Blížící se klimatický kolaps bude ve svých dopadech ještě mnohem hrozivější než právě probíhající války.

Žádáme proto, aby Vláda České republiky jako nejjednodušší první krok směrem k nezávislosti na fosilních palivech vydala nejpozději do 25. března nařízení, podle něhož až do konce topné sezony 2021/2022 všechny firmy a instituce vytápějící plynem musí nastavit teplotu svých místností a provozoven na zákonem dané teplotní minimum.

Další kroky by měly v přípravě na příští zimu opět směřovat ke značným úsporám energií v domácnostech i podnicích, k odstranění administrativních bariér pro výstavbu obnovitelných zdrojů energie a k jejich razantnímu rozšíření a k elektrifikaci dopravy a průmyslu.

Pokud nedojde během dalších týdnů k vydání výše zmíněného závazného vládního nařízení, budeme nucení zahájit nenásilné blokády dopravy v Praze.

Jak ještě pomoct jinak?

Chceme informace o kampani rozšířit mezi co nejvíc lidí. Sdílejte svou fotku a naše příspěvky na sítích, mluvte o naší iniciativě se svými přáteli a rodinou. Kdo plyn používá jinak než k vytápění, možná může zefektivnit vaření či omezit teplé koupele, nebo aspoň třeba občas vyměnit auto za hromadnou dopravu či kolo. Máme také krásné nové samolepky, které můžete rozlepit po celé obci. Stačí vyplnit formulář a my se s vámi spojíme a samolepky vám zašleme.

A pokud vláda neudělá, co je správné, přidejte se k nám a pomozte nám na ni vytvořit tlak prostřednictvím občanského odporu.