Extinction Rebellion Česká republika

Aktualizovaný obsah této stránky naleznete na https://www.extinctionrebellion.cz/aktuality/2019/04/30/extinction-rebellion-brno-jej%C3%AD-matka-bojovala-za-svobodu-ona-bojuje-za-p%C5%99e%C5%BEit%C3%AD/
Nejnovější Shromáždění občanů Stav klimatické nouze Věda Klimatická krize Newsletter Rozhovory Nenásilné akce Lidé z rebelie

Její matka bojovala za svobodu, ona bojuje za přežití

30. dubna 2019 Lidé z rebelie

Brněnská rodačka Hana Holcnerová patří mezi významné postavy protikomunistického disentu – je signatářkou Charty 77 a spoluzakladatelkou brněnského Občanského fóra. V jejích šlépějích teď pokračuje i její dcera Veronika Holcnerová (34), která se také pokouší o iniciaci celospolečenské změny. Na rozdíl od své matky nemusí bojovat za demokracii, ale za něco většího – za přežití. Veronika bojuje proti pasivnímu přístupu ke klimatickým změnám. Ty jsou podle mnoha vědců největší hrozbou, které lidstvo aktuálně čelí. Minulý rok Mezivládní panel OSN pro změny klimatu varoval, že máme pouze 12 let na razantní transformaci globální ekonomiky. Pokud k této změně nedojde, čekají nás nevratné změny klimatického systému a jeho katastrofický rozpad.

Svoje síly spojila Veronika s českou odnoží mezinárodního hnutí Extinction Rebellion, které po celém světě zorganizovalo tzv. International Rebellion Week. Pomocí nenásilných protestních akcí chce Extinction Rebellion poukázat na to, že poslední možnost zmírnit dopady klimatické změny nám protéká mezi prsty.

Do International Rebellion Week se v Brně zapojila i Veronika. 17. 4. promluvila v brněnské kavárně Trojka o naléhavosti tohoto problému v rámci přednášky nazvané Míříme k vyhynutí (a co s tím můžeme dělat). 27. dubna pak přednášku zopakovala ve své vlastní kavárně Attitude, kde byl zajištěn i program pro malé děti. Veronika je sama matkou, má tříletou dceru, o jejíž budoucnost se strachuje. Přestože klimatickou změnu nezastaví, stejně jako její matka Hana chce Veronika pro další generace vybojovat co možná nejlepší budoucnost. Věří, že kolaps společnosti je již nevyhnutelný, přesto má však podle ní stále smysl něco dělat. „Je potřeba se na ten kolaps nějak připravit. A aby k těm přípravám došlo, je nutné nejdřív říkat, jaká je situace. Přinutit lidi, aby to akceptovali a začali konat. Aby vláda začala konat.“

Hana Holcnerová svou dceru v aktivitách podporuje: „Pořád sleduji celospolečenské dění. Jsem ráda, že se v poslední době stále více veřejně debatuje o situaci planety," říká. „Zapojení mojí dcery mě těší. Ba co víc, jsem na ni hrdá. Máma už tolik nezvládá, dcera se pouští do boje,“ dodává.

Času je málo a bez vás to nezvládneme.
Potřebujeme vaši podporu.

Svět se mění, ale my stále s odvahou i soucitem bojujeme za pravdivé informování veřejnosti a rozhodné jednání v zájmu klimatu i veškerého života na naší planetě.

Potřebujeme vaši pomoc. Nemůžete se zapojit do akcí? Podpořit nás můžete také finančně. I 300 Kč měsíčně nás posune blíž k našemu společnému cíli.

Darujte →

Děkujeme.