Extinction Rebellion Česká republika

Aktualizovaný obsah této stránky naleznete na https://www.extinctionrebellion.cz/aktuality/2021/02/04/rebel-talk-s-nadou-johanisovou/
Nejnovější Shromáždění občanů Stav klimatické nouze Věda Klimatická krize Newsletter Rozhovory Nenásilné akce Lidé z rebelie

Rebel Talk s Naďou Johanisovou

Čtvrtý z naší série moderovaných přednáškorozhovorů se věnoval tématu solidární ekonomiky.

4. února 2021 Věda

Naďa Johanisová, ač původní profesí bioložka, se díky dalšímu studiu souvislostí mezi ekonomikou růstu a environmentální krizí stala významnou popularizátorkou environmentálně-ekonomických témat. Ve své publikační, vzdělávací a osvětové činnosti upozorňuje na vážné limity ekonomického růstu a nabízí lokální a etické ekonomické alternativy k současnému modelu růstové ekonomiky, které se snaží také uvádět v praktický život. V současnosti působí na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

Rebel talk se věnoval představení konceptu solidární ekonomiky jako nástroje k omezení klimatické krize. Přechod na obnovitelné zdroje je často vzýván jako jediné a zároveň dostačující řešení klima krize, ale zapomíná se, že hlavní příčinou klimatické krize je expandující systém spojený s iracionální vírou ve věčný ekonomický růst. Naďa Johanisová představila různé podoby solidárně ekonomické alternativy, včetně konkrétních příkladů, a v diskusi odpověděla na řadu dotazů. Posluchače nejvíce zajímala smysluplnost malých lokálních řešení v kontrastu s nutností změny celého systému a škálovatelnost solidárního přístupu obecně.

Záznam rebel talku si můžete prohlédnout zde.

Času je málo a bez vás to nezvládneme.
Potřebujeme vaši podporu.

Svět se mění, ale my stále s odvahou i soucitem bojujeme za pravdivé informování veřejnosti a rozhodné jednání v zájmu klimatu i veškerého života na naší planetě.

Potřebujeme vaši pomoc. Nemůžete se zapojit do akcí? Podpořit nás můžete také finančně. I 300 Kč měsíčně nás posune blíž k našemu společnému cíli.

Darujte →

Děkujeme.