Extinction Rebellion Česká republika

Aktualizovaný obsah této stránky naleznete na https://www.extinctionrebellion.cz/aktuality/klima-skutecny-stav-veci-2020/
Nejnovější Shromáždění občanů Stav klimatické nouze Věda Klimatická krize Newsletter Rozhovory Nenásilné akce Lidé z rebelie

Klima: Skutečný stav věcí 2020

Připravili jsme pro vás český překlad zásadní zprávy Climate Reality Check 2020, která stručně a přístupnou formou shrnuje nejnovější vědecké poznatky o klimatu. Zprávu podpořil a text překladu pro nás odborně zkontroloval klimatolog Mgr. Alexander Ač, Ph.D. z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd (děkujeme). Jde bohužel o naprosto alarmující čtení.

28. listopadu 2020 Klimatická krize

Před pěti lety se téměř 200 států včetně České republiky zavázalo v Pařížské dohodě, že udrží globální průměrné oteplení pod hranicí 2 °C a pokud možno i pod hranicí 1,5 °C. Aktuálně jsme již překročili 1,2 °C (v České republice 2 °C) a spodního pařížského limitu 1,5 °C podle zprávy Climate Reality Check 2020 dosáhneme do deseti let. Budeme-li pokračovat jako dosud, horní pařížský limit 2 °C prolomíme zřejmě ještě mnohem dříve než v roce 2050, který bývá často zmiňován jako vhodný termín pro dosažení klimatické neutrality (jde i o termín, který si určily státy EU). Dva stupně nepůsobí nijak dramaticky, ale již představují obrovské problémy pro lidstvo i přírodu. Zásadní nebezpečí ovšem spočívá v tom, že nemusí jít o stabilní stav – někde kolem této hodnoty už může ležet práh, za nímž se fungování klimatického systému překlopí do režimu „skleníkové Země“, kdy se planeta začne oteplovat samospádem už bez ohledu na cokoliv, co uděláme my. Za současného fungování jsme na cestě k oteplení o 3 až 5 °C do roku 2100 – tyto teploty jsou naprosto ničivé pro většinu ekosystémů a neslučitelné s existencí organizované globální civilizace.

Posledním bezpečným termínem pro dosažení celosvětové klimatické neutrality je podle zprávy Climate Reality Check 2020 již rok 2030! Aktuálně se schází česká Uhelná komise, aby rozhodla, zda vybrat rok 2033, 2038, nebo 2043, což jsou zcela dramaticky nedostatečné termíny – a to jde stále „jen“ o konec uhlí, nikoliv o celkovou klimatickou neutralitu naší země. Vypracováním reálného „jízdního řádu“ pro její dosažení se vláda zatím vůbec adekvátně nezabývá, přestože jde o zásadní otázku bezpečnosti občanů.

Situace je maximálně kritická a týká se již naší generace a generace našich dětí. Přečtěte si prosím přeloženou zprávu, šiřte ji dál a podle svých možností se zapojte do aktivit klimatického hnutí. Dobrým rozcestníkem pro počáteční orientaci může být kromě našich stránek také web a Facebook Klimatické koalice.

Zpráva Klima: Skutečný stav věcí 2020

Můžete také přijít podpořit aktivistky a aktivisty, kteří již přes týden okupují vchod do Ministerstva životního prostředí, aby upozornili na význam blížícího se rozhodnutí Uhelné komise. S uhlím musíme skončit co nejdříve. Náš stát i celá společnost se musí konečně probrat a začít se klimatickými riziky doopravdy vážně zabývat!

Času je málo a bez vás to nezvládneme.
Potřebujeme vaši podporu.

Svět se mění, ale my stále s odvahou i soucitem bojujeme za pravdivé informování veřejnosti a rozhodné jednání v zájmu klimatu i veškerého života na naší planetě.

Potřebujeme vaši pomoc. Nemůžete se zapojit do akcí? Podpořit nás můžete také finančně. I 300 Kč měsíčně nás posune blíž k našemu společnému cíli.

Darujte →

Děkujeme.